115-годишнина на Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“ беше отбелязана на 23 октомври 2024 година по един нетрадиционен и забавен начин, за да докаже, че креативността и творчеството са призвание за екипа на първото строително училище в България.
От 11 часа в Борисовата градина започна ескейп събитие за ученици и учители с любезното съдействие на „Лов на съкровища“ ЕООД. Приключенската игра стартира пред лятната сцена, след като участниците сканираха QR код и въведоха името на своя отбор. В надпреварата участваха 35 отбора по петима ученици от всеки клас и 2 отбора от учители. Задачата им беше да решат 14 загадки за най-кратко време, като три от тях са свързани с историята на гимназията. Всеки отбор разполагаше с 2 часа и 15 минути, за да реши колкото може повече от тях, 11 от загадките бяха съставени от две части – първата показва конкретното място, а втората – какво точно се търси, като нищо не е заровено или скрито. Задачите са еднакви за всички отбори, но се появяваха по различен ред, отключваха се последователно и трудността им постепенно нарастваше. Отборите имаха на разположение 7 жокера, но използването им им отнема половината от точките, които получа отборът при решаването на загадката.
Надпреварата беше оспорвана между отборите, провокира тяхната съобразителност, бързина, аналитичност и екипност. Награждаването на победителите се състоя в 13.40 часа във фоайето на Ректората на УАСГ на третия етаж. Бяха излъчени победители от всеки випуск. Учениците от отборите, заели първо място, получиха компактна външна батерия за зареждане на мобилен телефон, а класиралите се на второ място отбори – 3D пъзели с различни форми.